Erik Dahlbergsallén 7 6 rum & kök, 189 Kvm 25 000 000 kr/bud

Budgivning pågår

Se alla bilder
Högsta bud 23 500 000 SEK Budhistorik
  • 1 23 500 000 SEK Budgivare 1 2023-09-22 08:15
Pris 25 000 000 kr
Boarea 189 kvm
Rum 6 rum och kök
Pris/kvm 132 275 kr
Avgift 8 030 kr/mån
Våning 1,5
Visning Kontakta oss
Ägandeform:
Bostadsrätt - Lägenhet
Område:
Östermalm-Karlaplan
Boarea:
189 Kvm (Enligt uppmätning)

Föreningens register anger 186kvm.

Rum:
6 rum och kök
Gästtoalett:
Ja
Lägenhetsnr:
003
Lägenhetsnr LMV:
1103
Byggnadsår:
1913
Balkong:
Balkong
Förråd:
Källarförråd
Eldstad:
Öppen spis
Våning:
1,5
Hiss:
Ja (Hiss finns)
Avgift:
8 030 kr/mån
Ingår i avgiften:
Inkl. värme, VA & bredband
Andelstal, förening:
6.77000 %
Andelstal, avgift:
6.98 %
Nettoskuldsättning:
63 309 kr
Kommentar:
Uppgifter enligt År-22.
Energistatus:
Utförd
Driftskostnad El:
625 kr/mån
7 500 kr/år
Driftskostnad Försäkring:
333 kr/mån
4 000 kr/år
Driftskostnader totalt:
958 kr/mån
Driftskostnader kommentar:
Enligt säljarens uppgifter
Förening:
Brf Djursborg 3
Org.nr:
716418-0437
Interiör

Representativ våning om 189 kvm belägen invid Karlaplan i välskött och princip skuldfri förening. Här ges en mängd bevarade originaldetaljer från byggåret 1913 som tilltagen takhöjd med stram stuckatur, magnifika fönsterpartier, vackra speglade pardörrar, fiskbensparkett med fris och stämningsfull fungerande eldstad.

Väldisponerad med stora sociala sällskapsytor, sällskapsdel och matsal är placerade i fil och avgränsas med vackra skjutbara pardörrar i original. De många fönstren släpper in strålande ljus och har genomgående ett ostört läge utan direkt insyn. Elegant kök från Siematic och maskinpark från Gaggenau. Våningen erbjuder upp till fyra möjliga sovrum, större badrum med fönster samt två gäst-toaletter. Från hall återfinns balkong med fri utsikt mot vacker och grönskande innergård.

Mycket representativ och välskött fastighet med elegant entré. Föreningen har en god ekonomi och låg skuldsättning. Absolut närhet till Karlaplans rika utbud av restauranger, butiker, mataffärer och goda kommunikationer. Vacker innergård med generöst om grönska samt trivsam sittgrupp.

Förening

Brf Djursborg nr 3 registrerades 1983. Man upplåter 18 lägenheter med bostadsrätt samt 1 lokal med hyresrätt. Boendeytan uppgår till 2 646kvm och marken innehas med äganderätt.

Föreningen har god ekonomi och endast ca 1,4 Mkr i lån. Med hänsyn till ökade driftskostnader beslöt man att höja avgifterna med 15% fr.om. jan.

För medlemmar finns en tvättstuga belägen i källarplan. Man har även ett grovsoprum, cykelrum samt en trevlig innergård med utemöbler. Bredband levereras av Stockholms Stadsnät och kabel-tv via Tele2.

Juridisk person accepteras ej. Förvärvare betalar eventuell överlåtelseavgift samt pantsättningsavgift.

Fastighet

Fastigheten byggdes år 1913. Urval av utfört underhåll;

2022 Renovering hiss. Byte värmesystemets expansionskärl.

2021 Relining av liggande källarstammar. Omdragning av dagvattenrör. Byte torktumlare.

2020 Partiell renovering av fasad mot gården. Punktåtgärder plåttak.

2019 Renovering av två kökstrapphus.

2018 Fönsterrenovering i stora trapphuset. Relining av del av avluftningsrör i norra flygeln.

1999 Byggnation vind.

Kommande;

På längre sikt bör plåttaken mot gården målas om.

Läs mer
Ansvarig Mäklare Veronica Andersson +46 (0)707 99 91 87
Intresseanmälan
    Jag samtycker till att Behrer registrerar ovan uppgifter och ger mig information om tjänster och produkter via mejl. Läs mer om vår Dataskyddspolicy
Veronica Andersson